KLUB ODKRYWCÓW - „Podróżuj, śnij, odkrywaj”

„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”
Marcel Proust

Klub Odkrywców działa w Szkole Podstawowej nr 52 w Krakowie od września 2011 roku. Raz w miesiącu klubowicze, pod opieką nauczycieli, wyruszają na sobotnie odkrywanie świata.

W tej formie zajęć pozalekcyjnych, podczas comiesięcznych sobotnich wyjazdów, członkowie Klubu Odkrywców rozbudzają i rozwijają w sobie zainteresowania pozwalające na podejmowanie różnych form aktywności
w czasie wolnym. Wzmacniają takie cechy, jak ciekawość świata, potrzeba dokształcania się i zgłębiania wiedzy, radość obcowania z przyrodą, chęć eksperymentowania i kreatywnego przetwarzania realnej rzeczywistości. Rozwijają także w sobie gotowość do poszukiwania i przyjmowania nowych pomysłów – z jednoczesnym poszanowaniem dla dotychczasowych rozwiązań, tradycji i historii. Ponadto Klub Odkrywców rozwija zainteresowania krajoznawcze i turystyczne uczniów, pozwala im poznawać tradycje, kulturę narodową i przyrodę. Jako uczestnicy wyjść czy wyjazdów uczą się zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z jego zasobów. Wspólne wyjazdy umacniają w nich również poczucie przynależności do określonej grupy, którą łączy wspólna pasja. Poprzez pokonywanie często znacznych odległości Klubowicze wdrażają się do samodzielności, ale także do współodpowiedzialności za innych. Uczą się aktywnego spędzania czasu wolnego.  Klub Odkrywców kształtuje w nich również umiejętność współdziałania i szacunek dla innych.

Podróże Klubu Odkrywców można śledzić tutaj.