Historia

Naukę w Szkole Podstawowej nr 52 rozpoczęto 1 września 1982 roku. Pierwszym dyrektorem nowo powstałej placówki została pani Zdzisława Rejek. Początkowo zajęcia odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 143 na os. Kościuszkowskim. Dopiero 1 września 1983 roku kadra pedagogiczna i uczniowie otrzymali nowy budynek na os. Dywizjonu 303. Placówka otrzymała imię Marii Dąbrowskiej. Autorka „Nocy i dni” od 1966 roku była patronką dawnej Szkoły Podstawowej nr 52 w Czyżynach.

Przejmując w 1982 roku numer szkoły, przejęto także patrona i kultywowano pamięć o osobie pisarki. Kolejnym dyrektorem placówki została pani Maria Smoleń. Już na początku sprawowania swojej funkcji podjęła starania o przyznanie szkole sztandaru. Uroczystość ta nastąpiła 7 czerwca 1987 roku.

Następnie funkcję dyrektora szkoły sprawowały kolejno pani Maria Dobrowolska, a potem – aż do sierpnia 2020 roku – pani Wiesława Maczek-Hurlak.

Obecnie od 1.09.2020 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 52 jest pan Leszek Rajtarski.

O szkole

Szkoła Podstawowa nr 52 od ponad 35 lat kształci młodych ludzi tak, aby stali się myślącymi i odpowiedzialnymi za swój los obywatelami. Obecnie nauka odbywa się w 22 oddziałach, w których kształci się 420 uczniów. O jak najlepszą edukację dba wykwalifikowane grono pedagogiczne, które do swojej pracy podchodzi z pełnym zaangażowaniem, przekazując uczniom zdobytą wiedzę i doświadczenie.
          W naszej szkole można skorzystać zarówno z bezpłatnych, jak i z płatnych zajęć pozalekcyjnych, kółek zainteresowań czy klubów uczniowskich. Nauka prowadzona jest z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu – takiego, jak projektory multimedialne czy tablice interaktywne, które ułatwiają poznawanie dzisiejszego świata.

Dla pracujących rodziców mamy rozwiązanie w postaci świetlicy szkolnej, w której opieka nad dziećmi sprawowana jest w godzinach od 7-17.

Otoczenie naszej szkoły to też niewątpliwy atut. Szkoła położona w samym środku Parku im. Skalskiego, którego bliskość pozwala na obcowanie z przyrodą, a także stanowi ochronę przed krakowskim smogiem. W pobliżu szkoły znajdują się przystanki komunikacji miejskiej oraz duże, przestronne parkingi.

Szkoła Podstawowa nr 52 propaguje zdrowy tryb życia: uczniowie chętnie dojeżdżają do niej na rowerach i hulajnogach, które mogą bezpiecznie zostawić pod okiem monitoringu szkolnego w zadaszonej wiacie rowerowej i w stojakach na hulajnogi.

Atuty naszej szkoły:

• Położenie przy samym Parku im. Skalskiego.
  • Dogodny dojazd.
  • Parkingi.
  • Wiata rowerowa oraz stojaki na hulajnogi.
  • Świetlica szkolna czynna od 7-17.
  • Akcje „Lato/Zima w mieście”.
  • Aktywnie działające Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców.

Wyróżnia nas

• wiele lat tradycji,
  • wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana, odpowiedzialna, pełna energii
    i empatii kadra pedagogiczna,
  • nauka w niewielkiej i kameralnej szkole,
  • wyposażenie sal dostosowane do potrzeb uczniów,
  • kształcenie w atmosferze akceptacji i życzliwości,
  • równe szanse edukacyjne,
  • klasy integracyjne,
  • nowoczesna pracownia komputerowa,
  • nowoczesna pracownia multimedialna,
  • drugi język: hiszpański.

Zajęcia dodatkowe:

• język angielski,